طراحی سایت
يكشنبه 26 آذر 1396.
امروز:

مقاله ها

کلاس پدافند غیرعامل در دبیرستان فرزانگان برگزار شد


به مناسبت هفته پدافند غیرعامل سرهنگ طالبی نیا در جمع دانش آموزان مدرسه فرزانگان ضمن تشریح اهداف چند جانبه پدافند غیرعامل عنوان نمودند که در نظام آفرینش و از زمان پیدایش زندگی بر روی کره خاکی برای همه موجودات حق دفاع از خود همیشه وجود داشته و دارد و این حقی است که خداوند تبارک و تعالی در سرشت همه موجودات زنده نهادینه نموده است. از 6 سامانه دفاعی جانوران، 5 سامانه ی آن از سامانه‌های پدافند غیرعامل مي‌باشد. همچنین مکان یابی و آمایش سرزمینی که از جمله اصول اصلی پدافند غیرعامل است را با مطالعة ساختار طبیعی و مهندسی فیزیولوژیکی بدن انسان تشبیه نموده و قرار گرفتن اعضاي حساس و با اهميت بدن نظیر (مغز، قلب و ...) که در بهترین وضعیت و جالب‌ترین حفاظ مناسب جهت ادامة بقا و حیات قرار گرفته و حفاظت می شوند را توضیح دادند.

ضمناً اشاره ای به دیدگاه قرآن مجید و ائمة اطهار در مبحث پدافندغیرعامل داشتند که در سوره مبارکه انبیاء آیه 80 مي‌فرماید:

«وعلمناه صنعة لبوس لکم لتحصنکم مِن بأسکم فهل انتم شاکرون»

   و ما به او «حضرت داود (ع)» ساخت زره را تعلیم نمودیم تا شما را از زخم شمشیر و آزار یکدیگر محفوظ دارد آیا شکر بجا مي آورید؟  

هم چنین در نامة 12 نهج البلاغه حضرت علی(ع) مي‌فرمایند: آنگاه که در ميدان جنگ در مقابل دشمن قرار گرفتید مي‌بایست قرارگاه شما در دامنه کوه‌ها وتپه‌ها و یا در کنار رودها باشد تا پوشش و حفاظ شما گردد و شما را از دشمن نگهبانی کند.

لازم به ذکر است که پدافند غیرعامل را فقط با هدف جلوگیری از وارد شدن صدمات جانی و خسارت مالی و یا به حداقل رسانیدن ميزان صدمات و خسارات ناشی از حملات هوایی و موشکی ندانسته بلکه باید در تمام امورات و اقدامات زیر ساختی مد نظر قرار داد و اجرای آن مستلزم هزینه نسبتاً زیاد مي‌باشد؛ اما صرف این هزینة سنگین مي‌تواند از تحمل خسارات کلان اقتصادی و گاهي جبران‌ناپذیر جلوگیری نماید.

  پدافند عامل و غیرعامل را مکمل یکدیگر دانسته و عنوان نمودند که پدافند غیرعامل به صورت مجزا قابل طرح ریزی و اجرا بوده و با رعایت اصول آن مي‌توان ضمن کاهش خسارات اولیه، از بروز خسارات و صدمات بعدی جلوگیری نموده و یا تأثیر آن را تا حد بسیار زیادی کاهش داد. اصول اولیة پدافند غیرعامل ساده و تقریباً ثابت بوده، ولی کاربرد این اصول متفاوت و در مواردی پیچیده و مشکل مي‌شود. لذا باید این آگاهی و اطمينان به عامة مردم داده شود تا بتوانند حتی در صورت کمبود وسایل و جنگ افزارهای پدافند هوایی، مي‌توان با حملات مقابله نمود و با اجرای حتی بخشی از اصول پدافند غیرعامل متناسب با شرایط و اوضاع، تأثیرات این حملات را در سطح مطلوبی کاهش داده و به عنوان یک عامل بازدارنده مورد استفاده قرار دهند.

ضرورت استفاده از پدافند غیرعامل و رسیدن به اهداف مربوطه را رعایت اصول و ملاک‌هایی از جمله دستگاه‌های اعلام خبر، سیستم اعلام خطر، استحکامات بتونی، ایجاد سنگر و پناهگاه، جابجایی وفریب، استتار، اختفا و پوشش، بالا بردن آموزش کارکنان، تفرقه و  پراکندگی،آمایش، مکان یابی، مديريت بحران، معماري و استحكامات عنوان نمودند.

تسليحات غيركشنده از جمله: بمب‌هاي الكترو‌مغناطيس(HPM ،EMP)، بمب‌هاي گرافيتي، سلاح‌هاي صوتي، سلاح‌هاي ليزري، جنگ‌هاي سايبري و جنگ‌ رواني را از حملات مهم دشمنان دانسته و عنوان نمودند که نباید از این تسلیحات مخصوصاً جنک سایبری و روانی دشمن که همان جنگ نرم و فضای مجازی در داخل منازل است غافل شد؛ چون هدفی جز تأثير و نفوذ به عقايد و احساسات و روش‌ها و تغییر در رفتار جوانان این مرز و بوم نیست که خطرناکترین و سخت ترین جنگهاست که فقط با هوشیاری و آگاهسازی مردم نتیجه نخواهد داد. جنگ نرم از خانمان سوزترین جنگهاست که در صورت عدم آگاهی افراد جامعه از نحوه اجرا و اهداف دشمن آینده سیاهی را برای جامعه باید رقم زد؛ استفاده از اینترنت و فضاهای مجازی روز باید با آموزش های لازم و هدایت صحیح توأم باشد تا ضمن بهره برداری صحیح، از حملات خاموش و مخفی دشمن جلوگیری نماییم. در نهایت پدافند غیرعامل را یک اقدام و دفاع قبل از حمله توسط دشمن و پیشگیری دانستند.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید