طراحی سایت
يكشنبه 26 آذر 1396.
امروز:

مقاله ها

دریافت غیرقانونی عوارض محلی با ضریب ۳ درصد در شهرداری میانه +اسناد

افزایش عوارض محلی توسط شورای شهر میانه در سال ۹۵ و تک‌نرخی بودن جریمه کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری مواردی است که با بررسی قوانین مربوطه تنها این سؤال به ذهن هر شهروندی خطور می‌کند که آیا این اقدامات امر قانونی بوده یا خلاف قانون است.


به گزارش پایگاه خبری شهرمیانه به نقل از خبرگزاری تسنیم، از موضوعات مهم و قابل‌توجه در شهرداری‌ها درآمدهای محلی و مشخصاً عوارض و بهای خدمات بوده که با توجه متنوع بودن و چه‌بسا پیچیدگی آنها باعث تضییع حقوق شهرداری‌ها یا شهروندان شده و در کنار آن به نارضایتی شهروندان منجر می‌شود.

طبق دستورالعمل وزارت  کشور هرگونه  کاهش غیرمنطقی و افزایش غیرقانونی تعرفه عوارض محلی  شهرداری خلاف قانون است که با کمال تأسف  در تعرفه  عوارض محلی 1395 تصویب‌شده توسط شورای اسلامی شهر میانه با افزایش غیرقانونی چندین برابر و خارج از چارچوب دستورالعمل وزارت کشور و شهرهای هم‌جوار تصویب‌شده و از مردم شهر میانه دریافت می‌شود.

دریافت غیرقانونی عوارض محلی با ضریب 3 درصد در شهرداری میانه

بر اساس تعرفه عوارض محلی شهرداری میانه در مورد تأخیر در دریافت پایان کار  به ازایِ هرماه تأخیر به میزان 3 درصد جهت صدور پروانه دریافت خواهد شد، لذا این مورد در شهر تبریز به ازای تأخیر هرماه یک درصد، شهر مرند نیم درصد، شهر سراب نیم درصد و همچنین این موارد در دستورالعمل تعرفه عوارض محلی استانداری نیز نیم درصد هست.

رشیدی یکی از شهروندان میانه، در این رابطه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: بنده چند ماه پیش برای پرداخت عوارض محلی به شهرداری میانه مراجعه کردم که آنان با ضریب 3 درصد عوارض من را حساب کردند.

وی افزود: بنده به خاطره این بی‌قانونی به شورای اسلامی شهر میانه رفتم تا دلیل اخذ  عوارض با ضریب 3 درصد و گاهی با ضریب بالای این عدد را جویا شوم که آنان به من گفتند که این کار ما قانونی است.

قره داغی دیگر شهروند میانه‌ای که او نیز به این مشکل برخورده است، اظهار داشت: وقتی عوارض با ضریب 3 درصد از بنده دریافت شد من واکنش نشان دادم و به یکی از کارمندان شهرداری میانه، دستورالعمل تعرفه عوارض محلی سال 1395 شهرداری‌های استان آذربایجان شرقی را نشان دادم که در آن ضریب دریافت عوارض محلی نیم درصد ثبت‌شده بود.

وی اضافه کرد: وقتی کارمند شهرداری به دستورالعمل فوق نگاه کرد به من گفت که این یک پیشنهاد است و به خودمان مربوط می‌شود که این پیشنهاد را اجرا کنیم یا نه، و من نیز به وی گفتم که این یک دستورالعمل است و باید به آن عمل شود، لذا پیشنهاد با دستورالعمل بسیار متفاوت است.

سناریوی افزایش درآمد شهرداری میانه

با توجه به این اظهارات، شهردار میانه اخیرا جلسه پرسش و پاسخ با خبرنگاران شهرستان میانه برگزار کرده بود که وی در این جلسه به افزایش درآمد شهرداری در زمان مسئولیت خویش اشاره کرد و اظهار داشت: حدود 5 سال است که بنده شهردار میانه هستم و در این 5 سال درآمد شهرداری میانه به 30 میلیارد تومان افزایش‌یافته است که این رقم در زمان شهرداران قبل گاهی تک‌رقمی بود.

با توجه به اظهارات شهردار میانه می‌توان دریافت که دلیل عمده افزایش درآمد شهردار این شهر، دریافت عوارض 3 برابری از مردم این شهر است و ناگفته نماند که نارضایتی همشهریان میانه‌ای از این حاکی است که شهرداری میانه در دریافت عوارض ارزش محل، عوارض ساختی محله‌های پایین‌شهر و بالای شهر را یکسان دریافت می‌کند.

عوارض ارزش محلی کلیه مناطق شهرستان میانه یکسان دریافت می‌شود

طبق قانون باید جریمه‌های کمیسیون ماده 100 طبق ارزش منطقه‌ای که دارائی هرساله ابلاغ می‌کند باید دریافت شود، ولی با تصویب شورای اسلامی شهر کلیه مناطق شهرستان میانه به‌صورت یک نرخ محاسبه می‌شود و فقط درصد ضریب فرق می‌کند.

همچنین طبق رأی دیوان عدالت اداری بعد از جریمه کمیسیون ماده 100، دریافت عوارض محلی خلاف قانون بوده و دیوان عدالت اداری هم رأی به ابطال این قانون نموده است.

اقدام غیرقانونی فرماندار میانه در تأیید تعرفه عوارض محلی شهرداری

در ادامه با توجه به اینکه در پیشنهاد تعرفه توسط شهرداری میانه و تصویب اعضای شورای شهر و بررسی آن توسط فرمانداری میانه، فرماندار میانه با چه معیار و ملاک‌هایی اقدام به تأیید تعرفه پیشنهادی دریافت عوارض محلی با ضریب 3 درصد توسط شهرداری از مردم میانه نمود. آیا فرماندار شهرستان میانه نگاهی به دستورالعمل تعرفه عوارض محلی شهرداری‌های آذربایجان شرقی نکرد تا متوجه شود اقدام وی غیرقانونی است.

حال سؤال اصلی این است که اعضای 9 نفره شورای اسلامی شهر میانه با چه استدلال و با تکیه به کدام قانونی در سال جاری تعرفه عوارض محلی را تا به این میزان افزایش داده‌اند؟ آیا درآمدهای حاصله  از افزایش که جزء بیت‌المال بشمار می‌رود، از راه صحیح و قانونی به‌دست‌آمده و یا اینکه این مبالغ باید به مردم پس داده شود؟

مجموعه شورای عالی استان‌ها به این معضل پایان دهند

بدون شک یکی از وظایف نمایندگان مجلس شورای اسلامی نظارت بر اجرای قانون است که  به‌نوبه خود می‌توانند جهت بررسی و  اصلاح تعرفه عوارض محلی شهرداری اقدامات لازم را به عمل‌آورند لذا باید نمایندگان شهرستان میانه در این خصوص اقدامات و نظارت‌های لازم را انجام دهند.

همچنین انتظار می‌رود مجموعه شورای عالی استان‌ها نیز با بررسی و اصلاح تعرفه عوارض محلی شهرداری میانه به این معضل پایان دهد.


نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید