طراحی سایت
دوشنبه 27 آذر 1396.
امروز:

مقاله ها

آیین کهن اویوخلو در بخش کاغذکنان شهرستان میانه برگزار شد+ تصاویر


مراسم کهن و آئینی – مذهبی اویوخلو به رسم هر سال کشاورزان بخش کاغذکنان میانه به منظور راز و نیاز به درگاه خداوند برای نازل شدن موهبت باران و بجای آوردن رسوم دیرینه این اهالی برگزار شد. 

با توجه به شرایط آب هوایی سال، یک روز قبل از شروع علوفه چینی روستائیان بخش کاغذکنان به اویوخلو رفته و مراسم آیینی مذهبی و معنوی _زیارتیشان را برگزار می کنند.

اهالی بخش کاغذکنان و حتی شهرها و روستاهای همجوار کاغذکنان از سایر استان ها همچون اردبیل نیز به اویوخلو رفته و آنجا گوسفند یا بزی را قوربانی می کنند و از گوشت آن آبگوشت لذیذی ((اویوخلو شورباسی)) می پزند و مابقی گوشت را در بین فقیران تقسیم می نمایند.

در این روز مردم لباسهای نو می پوشند و از اول صبح سر کار نمی روند تعدادی از اهالی که به شهرهای دیگر کوچ نموده اند نیز خود را به این مراسم میرسانند.

پس از خوردن آبگوشت زنان و دختران دسته دسته برای زیارت قله اویوخلو روانه قله میشوند ودر آنجا فطیری را که به همین منظور پخته میشود به سنگهای اویوخلو می مالند و برای برآورده شدن آرزوهایشان آن را بین دیگران تقسیم می کنند و به درگاه خدا دعا می نمایند.

سپس از قله پایین آمده و این بار نوبت پسرها و جوانان میشود که این کار را تکرار می نمایند. در این روز ریش سفیدان روستا برای حفاظت از مزارع و باغها فردی را به عنوان ((قوروقچو)) انتخاب می کنند و وظایف وی را به او می گویند و حق الزحمه ایشان را نیز تعیین می نمایند. 

یک روز قبل از رفتن به اویوخلو چارچی روستا بر بالای بام چار میکشد و مردم را به شرکت در این مراسم دعوت می نماید، اگر کسی قبل از این مراسم کار چیدن علوفه را آغاز کند برای او خوش یمن نخواهد بود.

مراسم اویوخلو ریشه در فرهنگ و تمدن کاغذکنان دارد که به سپاس شکر از خداوند متعال که باران رحمت را به روی خلق زمین نازل کرده و از این نعمت به صورت چرخه ای زنجیر وار بین موجودات و انسان تقسیم بندی می شود.

اهالی قوشابولاق در این روز که تقریبا آخرین پنجشنبه خرداد ماه برگزار می شود به انجام مراسمات زیر میپردازند که ناگفته نماند امسال بخاطر ماه مبارک رمضان این مراسم به روز سیزده خرداد ماه منتقل شد.

 

۲۰۹۷۴۰۷ ۲۰۹۷۴۰۹ (۱) ۲۰۹۷۴۰۹ ۲۰۹۷۴۱۱ ۲۰۹۷۴۱۳ ۲۰۹۷۴۱۴ ۲۰۹۷۴۱۵ ۲۰۹۷۴۱۶ ۲۰۹۷۴۱۷ ۲۰۹۷۴۱۸ ۲۰۹۷۴۱۹ ۲۰۹۷۴۲۰ ۲۰۹۷۴۲۱ ۲۰۹۷۴۲۲ ۲۰۹۷۴۲۳ ۲۰۹۷۴۲۴

 عکاس: سالار پویان -مهر


نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید