طراحی سایت
شنبه 29 مهر 1396.
امروز:

مقاله ها

منشور كاري شهرداران
براي داشتن شهري شاداب و لايق شهروندان، روزانه مرور كنيم


جلسه اي با حضور فرماندار و پنج شهردار شهرهاي شهرستان تشكيل شد. فرماندار در توضيحات مبسوطي در حيطه وظايف عمراني و خدماتي شهرداران گفت: شهردار بايد كارهاي عمراني خود را به دو قسمت تقسيم كند. يكي مربوط به كارهاي عمراني زيربنايي مثل سرمايه گذاري جهت ايجاد درآمد پايدار براي شهرداري از قبيل احداث جايگاههاي سوخت ، پاركينگ هاي عمومي و طبقاتي ، احداث پاساژ و بازارچه، مسيرگشايي خيابانها و كنارگذرها، ايجاد كارخانه هاي آسفالت و شن وماسه و خريد ماشين آلات سنگين و ...  كه به عنوان دست و بازوي شهردار در ارائه خدمات به شهروندان مي تواند عمل كند.


 سرمايه گذاري در اين قسم امور نشان از دور انديشي و آينده نگري شهردار دارد هرچند داراي منافع زياد و پايدار در درازمدت است ولي معمولاً به چشم عموم شهروندان نمي آيد فلذا رضايتمندي كمتري ايجاد مي كند ولي لازم و ضروري است.
 دركنار سرمايه گذاري درازمدت شهردار بايد به سطحي ديگر از ارائه خدمات توجه بيشتري نمايد كه شهروندان در زندگي روزمره بيشتر با آنها درگيرند و ميزان كم يا زيادبودن اين گونه خدمات را بيشتر احساس نموده و حتي واكنش هم نشان مي دهند. مثل كيفيت آسفالت خيابانها و كوچه ها ، رسيدگي به فضاي سبز ، رفع سد معبر ، جلوگيري از ساخت و سازهاي غيرمجاز ، ترافيك شهري ، خدمات حمل و نقل ، برخورد مناسب اداري با مراجعين به شهرداري ( تكريم ارباب رجوع)، نظافت شهر، مبلمان شهري و ... اتفاقاً ارائه اين گونه خدمات بر خلاف كارهاي عمراني قسم اول بيشتر از آنكه هزينه زياد بخواهد مديريت قوي مي طلبد.
 پس شهردار هم بايد به نيازمنديهاي شهر در درازمدت توجه و اقدام كند و هم به مطالبات روزمره زندگي شهروندان و زيبايي شهري، مجموعه اقدامات شهردار مي تواند احساس غرور و تعلق خاطر به شهر خود در شهروندان ايجاد كند. به عبارت ديگر افراد به شهروندي خود ببالند.
منشور كاري كه تهيه شده و در قالب تابلويي تقديم شهرداران شد معطوف به قسم دوم خدمات شهرداريها است. هدف از جلسه با شهرداران و ارائه منشور كاري به آنان طي مراسم خاص توجه به دو نكته مهم بوده است:
اول اينكه شهرداران هرچند به وظايف خود آشنا هستند ولي لازم است تابلوي مذكور را در جايي مناسب جلوي ديدگان خود نصب و هر روز صبح مروري بر آنها داشته باشد.
دوم : شهروندان گرامي به ويژه عزيزاني كه نسبت به امورات شهري حساسيت بيشتري دارند در جريان امر قرار گرفته و موارد مذكور را به صورت انفرادي يا كمپين عمومي از شهرداران طلب نمايند و به آنها نمره دهند.
اهم موارد مرتبط با حوزه شهرداریهای میانه
1-جلوگیری و برخورد جدی با معظل ساخت و سازهای غیرمجاز در محدوده و حریم شهر میانه
2-برخورد جدی با معظل سدمعبر و ساماندهی ورودی¬های شهر از ماشین آلات راهسازی، تانکرها، آهن قراضه ها وضایعات
3- اتلاف سگهای ولگرد و حیوانات موذی
4-راه اندازی و کنترل سیستم چاپ و ارسال جرایم راهنمایی و رانندگی به درب منازل
5-توجه و نظارت مستمر به نظافت عمومی شهر، رنگ¬آمیزی جداول و سرعت گیرها، درختکاری و بهبود مبلمان شهری و زیباسازی
6- لایروبی مستمر جوب های موجود در شهر بویژه در محل ورودی ها بطوریکه مشکل آبگرفتگی پیش نیاید.
7-پیشگیری از تخلیه نخاله ها و فاضلاب در محل های غیرمجاز ازجمله ورودی های شهر و نظارت بر تخلیه آنها در محل های مجاز تعیین شده
8-رسیدگی به وضعیت عمومی پارک ها،  نمازخانه ها و سرویس های بهداشتی جایگاههای CNG  و پایانه مسافری بصورت مستمر
9- ساماندهی و نگهداری تاسیسات پارک جنگلی، اصلاح آلاچیق ها ، هرس درختان ، اصلاح چراغ¬های روشنایی پارکها و معابر
10-ساماندهی تابلوهای راهنمایی و رانندگی و اصلاح تقاطع های هندسی و خط کشی معابر سطح شهر و ساماندهی خودروهای عمومی

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید