طراحی سایت
دوشنبه 29 آبان 1396.
امروز:

مقاله ها

پاداش چندصد میلیونی به “نیوز” ها برای تخریب احمدی‌نژاد+ سند


مهدی جابری در آخرین پست وبلاگ خود نوشت: مقایسه خط مشی رسانه‌ها و سایت‌های حامی دکتر احمدی‌نژاد و مهندس اسفندیار رحیم‌مشایی با رسانه‌ها و سایت‌هایی که زیرنظر برخی چهره‌های سیاسی و با حمایت مالی آنان فعالیت دارند، به خوبی نشان می‌دهد که “اخلاق رسانه‌ای” در کدامیک از این رسانه‌ها کاملا جلوه کرده است. سایت‌های حامی احمدی‌نژاد و مشایی از جمله دولت بهار و میدان ۷۲ (و نیز سایت مسدود شده نکات‌پرس) که البته حمایت مالی نیز نشده و نمی‌شوند هرگز برای ارتقای رتبه خود و افزایش بازدید و جلب مخاطب دست به اقدامات غیرحرفه‌ای نمی‌زنند اما در مقابل، مروری بر شیوه پردازش اخبار و گزارش‌ها توسط سایت‌های زنجیره‌ای و اکثر “نیوز″ها گویای حقیقت تلخی در حوزه رسانه‌ای کشور است.

sanad1

 

این حرف‌های من را شاید “خبرنگار”ها و “روزنامه‌نگار”های حرفه‌ای و واقعی نیز تایید کنند. این که بسیاری از سایت‌های خبری و “نیوز″ها در سال‌های اخیر و همزمان با فعالیت دولت‌های نهم و دهم، چه بلایی بر سر اصول حرفه‌ای و اخلاقی خبرنگاری و رسانه آوردند و ساحت پاک رسانه را با دروغ‌پردازی‌ها، خیال‌بافی‌ها و تهمت‌ها آلوده کردند. بسیاری از این سایت‌ها در آغاز تولدشان با اتخاذ رویکردهای غیراخلاقی و به منظور ارتقای رتبه خود و افزایش بازدید، به خیال‌پردازی‌های خبری روی آوردند و هرچه در ذهنشان می‌گذشت را به عنوان “خبر” به مخاطبانشان ارائه کردند.

این روند نادرست و غیرحرفه‌ای تا جایی پیش رفت که ذائقه مخاطبان رسانه در ایران نیز تحت تاثیر قرار گرفت و متاسفانه برخی مخاطبان رسانه در مسیری قرار گرفته‌اند که فقط با “منابع آگاه و مطلع بی‌نام و نشان” ارضا می‌شوند؛ تا جایی که “نیوز″هایی که اخیرا پا به عرصه فعالیت رسانه‌ای گذاشته‌اند برای جذب مخاطب و نگه داشتن آنها به دنبال منابع آگاه دست‌ساز می‌روند!

اوج بی‌اخلاقی در فضای رسانه‌ای ایران مربوط به سال‌های ۸۸ تا ۹۲ است، هرچند قبل از آن نیز وجود داشت. در این چهار سال، جریان انحرافی هرچند وجود خارجی نداشت اما برای برخی‌ها که به اسم رسانه، دکان باز کرده بودند، ثروت‌های چندصد میلیونی و چند میلیارد تومانی به همراه داشت. حتی در آن زمان اخبار غیرمستندی درباره بودجه‌های چندصدمیلیونی برخی سایت‌ها و نیوزها بین خبرنگارها مطرح بود؛ نیوزهایی که به بهانه مقابله با خطرات جریان انحرافی و ضرورت بصیرت‌افزایی، صبح تا شام پول می‌خوردند و به ریش مردم و مسئولان می‌خندیدند. آنها هیچ وقت نگران نظام و انقلاب نبودند چرا که خط قرمز واقعی آنها چیزهای دیگری بود.

دولت‌های نهم و دهم همانطور که بخش قابل توجهی از مردم را خانه‌دار کردند، ناخواسته موجب ثروتمند شدن مدیران نیوزها هم شدند؛ مدیرانی که در این سال‌ها به بهانه “خرید اخبار محرمانه از منابع آگاه” صدها میلیون تومان به جیب زدند، چراکه منابع آگاه آنها اصلا وجود خارجی نداشتند که پولی به آنان پرداخت شود.

تصویری که در این پست منتشر شده، مربوط به درخواست مدیر یکی از “نیوز″ها از مقام ارشد خود برای مساعدت مالی است. این سند توسط فردی که قبلا چهارماه با این سایت همکاری کرده بود، به دست من رسیده است. وی آمادگی دارد تا در صورت حفظ امنیت خود، اطلاعات بیشتری از نحوه فعالیت سایت خبری مذکور در اختیار رسانه‌های عدالت‌خواه قرار دهد. مروری بر اخبار و گزارش‌های منتشر شده در این “نیوز″ در سال‌های ۸۴ تا ۹۲ گویای میزان پایبندی آنها به اصول حرفه‌ای و اخلاقی رسانه‌ای است. انتشار اخبار به اصطلاح محرمانه از جلسات جریان موهوم انحرافی، تخلفات ساختگی دولت‌های نهم و دهم، نقشه‌های جریان موهوم انحرافی برای اصل نظام و انقلاب و… به وفور در این سایت و سایت‌های هم‌خانواده‌اش مشاهده می‌شود.

نکته قابل توجه در این نامه، ابهام در اعداد و ارقام و نحوه جمع‌بستن آنها توسط نویسنده نامه است.

مقام ارشد و حامی مالی این سایت نیز در یادداشتی کوتاه نوشته: “باسمه تعالی. آقای… با پرداخت ۵۵۰ میلیون تومان موافقم.”

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید